davutabi.com-toshibanin-yeni-sifreli-usb-bellegi

Bulut depolama hizmetleri veri depolamada önemli bir yere sahipse de, USB bellekler veri taşımada birinciliğini hala kaybetmiş değil. Kimi zaman çok hayati bilgilerin de taşınabildiği bu belleklerin başkaları tarafından ele geçilmesi büyük sorunlara yol açabiliyor. Toshiba ise, geliştirdiği yeni USB bellek sayesinde veri güvenliğini ön planda tutan kullanıcılara hitap edecek.
Piyasada birçok güvenli USB bellek olmasına rağmen, Toshiba bunlardan fiziksel olarak ayrılmış durumda. USB belleğin arka yüzeyine numerik ve harflerden oluşan bir tuş takımı yerleştiren firma, USB belleğin içindeki verileri elle şifreleme imkanı veriyor. AES 256 Bit şifreleme standartıyla güvenliği sağlanan USB bellek, şifreleme durumunu gösteren 2 adet de LED bildirim ışığına sahip. USB belleği bir cihaza takmadan önce şifresini girip açmamız gerekiyor. Şifresi açıldıktan sonra verilere erişime izin veren bellek, aniden çıkarıldığında ise kendini tekrar korumaya alıyor.

Şifrelenen USB belleğin şifresi 10 kez yanlış girildiğinde, içerisindeki tüm veriyi erişelemeyecek şekilde siliyor. Şifreyi unutan cihazın sahibi bile olsa gerçekleşen işlem, verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçme ihtimaline karşı yapılıyor. USB belleğin 4, 8, 16 ve 32 GB kapasitesinde 4 ayrı çeşidi satışa çıkacak. Belleklerin fiyatının ise 95 ile 200 Dolar arasında olacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like