davutabi.com-microsot-holones

Microsoft’un düzenlediği Windows 10 etkinliği pek çok açıdan yeni gelişmeleri öğrenmemize olanak sağladı. Bunlardan biri de ünlü şirketin sonraki adım olarak nitelediği, bilgisayar platformu için yeni bir deneyim olan sanal gerçeklik oldu. Yazılım devinin Windows 10 ile birlikte tanıttığı bu teknoloji: Microsoft Hololens Windows üzerinde tasarladıklarınızı holograma çevirerek gerçek hayatta görünür kılan Hololens, artırılmış gerçekliğin son noktası olmasıyla dikkat çekiyor. Bu bağlamda rakipleri Google Glass ve Oculus Rift’den sonra büyük heyecan yaratan bu teknoloji, gözü tamamen kapayan bir ekrana sahip. Başlığı kafanıza geçirdikten sonra dev hologram içerisinde istediğiniz tasarımları yapabileceksiniz.

Kinect geliştiricilerinden Alex Kipman’ın tanıtımını yaptığı Hololens, kablosuz hologram bilgisayarı olarak hayatımıza büyük yenilikler getirecek. Öyle ki etkinlik sırasında yayınlanan video’yu izlerken adeta büyülendik.

https://youtube.com/watch?v=aThCr0PsyuA

Bu videoda da görüleceği üzere Hololens’i kullanan insanlar üç boyutlu sohbet edebiliyor, Minecraft’ı üç boyutlu oynayabiliyor ve görüntüleri istedikleri gibi şekillendirebiliyorlar. Bilimsel araştırmalara farklı bir yön kazandıracağı aşikar olan bu teknolojinin özellikleri:

  • Transparan lensler
  • Mekansal ses
  • Gelişmiş sensörler
  • Holografik işlem birimi

Microsoft’un adeta gövde gösterisi yaptığı bu teknoloji için artık geri sayım başladı. Minecraft’ın holografik sürümü de geliştirilmeye devam ediyor.

Takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like