Milyonlarca Webmaster tarafından kullanılan WordPress bünyesinde barındırdığı temaları ve eklentileri sayesinde çok gelişmiş ve popüler olmuştur. Esnek bir yapıya sahip olan bu sistem blog sitesinden kurumsal siteye pazarlamadan kişisel web sitesine birçok şekle girebilmekte ve birçok işlevi sayesinde bunu rahatça yapabilmektedir.

En çok tercih edilen CMS sistemlerinden birisi olmuştur ve yapısı bakımından çok kullanışlı ve kolaydır. Bu sistem açık kaynak kodlu olduğu için milyonlarca Webmaster in de desteğini alarak bünyesini genişletmiştir.

Bu konumuzda da sisteme yüklenmiş olan kendimce en iyi eklentileri  tanıtacağım.  Sizde sitenizde bu eklentileri kullanabilirsiniz. Eminim çok faydasını göreceksiniz.

akismet-1

Akismet  : Yeni bir wordpress kurduğunuz zaman eklenti sayfasında kurulu olarak gelmektedir. Bu eklenti sayesinde otomatik yorumlar(spam) engellenmekte ve engellenen yorumlar daha sonra bize sunularak onayımıza sunulmaktadır. Bu sayede gereksiz ve siteye zarar veren yorumları engellemiş oluyoruz.

Eklenti Sayfası

yoast-2

WordPress SEO by Yoast : WordPress sitemiz için arama motorlarına optimize etmek amaçlı kullanılır. SEO bilgisi olmayan biri için bile gayet açıklayıcı ve kolaydır.

Eklenti Sayfası


contact-form-7-3

Contact Form 7 : Eklenti captcha destekli bir iletişim formudur. Esnek bir yapısı olduğu için sitemizin her yerinde kullanabiliriz. Birden fazla farklı özellikli form oluşturma desteğine de sahip .

Eklenti Sayfası

google-xml-sitemap-4

Google XML Sitemaps : Bu eklenti otomatik olarak sitenizdeki konuların linklerini toplayarak site haritası oluşturuyor. Bu haritayı arama motorlarına tanıtarak daha kolay index alabilirsiniz.

Eklenti Sayfası

all-in-one-seo-pack-5

All in One SEO Pack : Yoast benzeri SEO yapmak için kurduğumuz bir eklenti. Sitemizin daha kolay indexlenmesi için bize çeşitli seçenekler sunar.

Eklenti Sayfası

jetpack-6

Jetpack : WordPress yayımcıları tarafından geliştirilen bu eklenti  birçok yararlı eklentiyi paket halinde kurmamızı sağlar.

Eklenti Sayfası

tiny-mce-advanced-7

Tiny MCE Advanced : WordPress yazı ekleme kısmında editörümüzü zenginleştirir ve bize birçok seçenek sunar. İçerisinde 15 eklenti mevcuttur.

Eklenti Sayfası

woo-commerce-8

WooCommerce : Bu eklenti WooThemes tarafınan oluşturulmuştur. WordPress’i bir E-Ticaret sitesine dönüştürmek için kullanılmaktadır. Bu eklenti ile kolayca E-Ticaret sitesi kurabilirsiniz ve ürünlerinizi rahatlıkla satabilirsiniz.

Eklenti Sayfası

wp-optimize-9

WP Optimize :  Sitemize eklediğimiz yazılar gelen yorumlar ve daha bir sürü şey ile şişen verilerimizi optimize ederek veri tabanımızı rahatlatır. İstenmeyen yorumlarımızı ve konularımızı rahatça silebiliriz.

Eklenti Sayfası

ithemes-security-10

iThemes Security: Bir güvenlik eklentisidir. Bu eklenti sayesinde kurumsal veya E-Ticaret sitemizi en güvenli hale getirebiliriz. Birçok seçeneği ile WordPress güvenliğini üst düzeye çıkarabiliriz.

Eklenti Sayfası

mail-poet-11

MailPoet Newsletters : Eklenti sitemizdeki abonelerimize girdiğimiz her makaleyi mail atarak bilgilendirir. Gelişmiş bir mail arayüzüne sahiptir ve kolayca mail sayfası oluşturabiliriz.

Eklenti Sayfası

nextgen-gallery-12

NexGen Gallery : Sitemizde daha kolay bir şekilde fotoğraf galerisi oluşturmamızı sağlar. Çok kullanışlı ve toplu olarak resim yükleme seçeneği ile bu işi çok rahat yapılabilecek hale getirmektedir.

Eklenti Sayfası

importer-13

Importer : Bu eklenti WordPress sitemizden daha önce almış olduğumuz yedeğimizi  veri kaybı veya taşıma işleminden sonra siteye tekrar hızlı bir şekilde geri yüklememizi sağlar.

Eklenti Sayfası

wp-touch-3-14

Wptouch : Bildiğiniz üzere artık tablet ve telefonlarda da internet yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Yapmış olduğumuz sitenin her cihazda düzgün bir görüntüye sahip olması için bu eklentiyi kullanmak gayet mantıklı. Yada tek tek her cihaza ayrı bir tasarım yapmamız gerekecek.

Eklenti Sayfası

wordfence-security-15

WordFence Security : Eklenti sitemizi çeşitli virüslerden, zararlı yazılımlardan ve hacklerden korumaktadır. Ayrıca zararlı içerikleri filtreleyebilir ve bize trafik istatistiklerini de sunabilir.

Eklenti Sayfası

advanced-custom-16

Advanced Custom Fields : Yazı ekleme sayfasına ek özellikler getirerek içeriği zenginleştirmemizi sağlamaktadır.

Eklenti Sayfası

updraft-plus-17

UpdraftPlus : WordPress temamızın, eklentilerimizin ve veritabanımızın tek tuşla yedeğini almamızı ve daha sonra çok kolay bir biçimde geri yükleyebilmemizi sağlar.

Eklenti Sayfası

w3-total-cache-18

W3 Total Cache : Sitemizi önbelleğe alıp optimize ederek sayfaların çok daha hızlı yüklenmesini sağlar. Eklenti ayrıca sunucumuzun yükünü de hafifletir. Siteniz geç yükleniyorsa tavsiye edebileceğim bir eklenti.

Eklenti Sayfası

 

WordPress bir site için kullanılabilecek faydalı eklentilerden birkaçı. Çok fazla eklenti kurmanızı da tavsiye etmem. Yararlı olabileceğini düşündüğünüz eklentileri kurun yeter.  Sizin de eklemek istedikleriniz var ise yorum atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like